(17) 2210 069
Poniedziałek 8.30 – 16.30, Wtorek – Piątek 7.30 – 15.30

Logotypy linia 22

Strategia na lata 2023-2027 opracowana przez Lokalną Grupę Działania Partnerstwo 5 Gmin ma charakter wielofunduszowy, co oznacza, że działania współfinansowane będą z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) oraz Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+). Fundusze te połączono ze sobą w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju, co niewątpliwie sprzyja osiągnięciu efektu synergii. Jednym z podstawowych przyjętych założeń LGD Partnerstwo 5 Gmin jest kompleksowość działań i zintegrowanie różnych narzędzi, metod, partnerów i form komunikacji. Cele LSR oraz planowane w ramach ich realizacji konkretne przedsięwzięcia są spójne, powiązane ze sobą i wzajemnie się uzupełniają. Są one odpowiedzią na szereg problemów wskazanych w trakcie konsultacji społecznych.

Lokalna Grupa Działania określiła dwa cele wraz z przypisanymi przedsięwzięciami, wynikające z wizji specyfiki obszaru, do których realizacji będzie dążyć:

Cel nr 1 – Poprawa warunków życia mieszkańców na terenie LGD

Przedsięwzięcie 1.1. Rozwój obiektów niekomercyjnej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej i turystycznej.

Przedsięwzięcie 1.2. Rozwój obiektów niekomercyjnej infrastruktury kulturalnej.

Przedsięwzięcie 1.3. Ochrona i udostępnienie materialnego dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego lub historycznego obszaru.

Przedsięwzięcie 1.4. Tworzenie podmiotów gospodarczych na obszarze LSR.

Przedsięwzięcie 1.5. Rozwijanie podmiotów gospodarczych na obszarze LSR.

Przedsięwzięcie 1.6. Wsparcie jakości edukacji.

W odpowiedzi na zdiagnozowane problemy oraz wyznaczony potencjał obszaru, LGD zaplanowała w ramach celu nr 1 przedsięwzięcia, nastawione na wsparcie infrastruktury, służącej społeczności lokalnej, w tym obiektów zabytkowych, wsparcie przedsiębiorczości, tworzenie warunków, wprowadzanie innowacji na teren LGD oraz działań, wspierających szkoły na terenie LGD. Realizacja tych zamierzeń pozwoli na ograniczenie negatywnych zjawisk, zidentyfikowanych w trakcie diagnozy, przez co nastąpi poprawa warunków życia lokalnej społeczności oraz spełnione zostaną jej oczekiwania, wyrażane w trakcie konsultacji społecznych.

Cel nr 2 – Wzmocnienie kapitału społecznego i aktywizacja mieszkańców LGD.

Przedsięwzięcie 2.1. Rozwój zdolności uczniów poza edukacją formalną.

Przedsięwzięcie 2.2. Wzmocnienie potencjału organizacji pozarządowych oraz aktywnego udziału społeczeństwa w procesie realizacji LSR.

Przedsięwzięcie 2.3. Wsparcie dla inicjatyw mieszkańców, integrujących środowisko lokalne.

Przedsięwzięcie 2.4. Wsparcie inicjatyw, podnoszących wiedzę społeczności lokalnej, w tym wzmacniających jej kompetencje i umiejętności.

Przedsięwzięcie 2.5. Kreowanie oferty atrakcyjnego spędzania czasu wolnego poprzez organizację przedsięwzięć rekreacyjno-sportowych i turystycznych.

Cel będzie realizowany w ramach działań, finansowanych z PS WPR oraz EFS +. Działania te są ze sobą ściśle powiązane – działania edukacyjne, szkoleniowe, pozwalające nabyć wiedzę (warsztaty, kursy), animacyjne i aktywizacyjne, promocyjne. Powyższe ma na celu włączenie społeczne mieszkańców oraz pobudzenie ich do aktywnych postaw. Nabycie praktycznej wiedzy i umiejętności, w ramach tych działań, może zaowocować nowymi, innowacyjnymi pomysłami, które będą wdrożone na obszarze LGD.

Więcej informacji na temat głównych założeń LSR na lata 2023-2027 na bieżąco będzie można znaleźć na naszej stronie internetowej oraz uzyskać bezpośrednio w siedzibie biura LGD Partnerstwo 5 Gmin w godzinach pracy.

Udostępnij